Міжнародна діяльність викладачів

Участь у міжнародних науково-дослідних освітніх та культурних програмах, проектах

1.Проект USAID «Економічна підтримка східної України» є ініціативою, що розрахована на п’ять років (2018-2023 рр.), яка реалізується компанією “DAI Giobal” та має на меті покращення економіки Східної України у відповідь на агресію Росії. В галузі туризму компанією планується створити туристичну дестинацію «Приазов’я» з основними вузлами (центрами) – Бердянськ, Генічеськ, Кирилівка, Мелітополь. Партнери проекту (Виконавчий комітет Мелітопольської міської ради Запорізької області, Агенція розвитку м. Мелітополя)

2.За ініціативи партнерів із  Сучавського університету імені Штефана чел Маре (Румунія) планується прийняти участь в міжнародній програмі. Еразмус+: академічна мобільність за обміном працівників та студентів ЗВО (2021-2022 рр.)

Партнери проекту (Тувинський державний університет, Таджикський (слав’янський) університет,  Придністровський державний університет імені Т.Г.Шевченка, Киргизський національний університет ім. Ж.Баласагина (КНУ), Білоруський державний університет (БДУ) )


Кафедра тісно співпрацює з Українським центром культурних досліджень з питання вивчення та популяризації нематеріальної культурної спадщини України й є базовою на південному сході країни з цього питання. Партнерами є: Національна історична бібліотека, Інститут культурології Національної Академії мистецтв України, кафедра фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Об’єктом дослідження є елементи історичної та культурної спадщини народів Приазов’я, які з
XVIII ст. проживають на цій території. Дослідження кафедри по вивченню нематеріальної культурної спадщини відображено в Звіті України про імплементацію Конвенції ЮНЕСКО на 11 Сесії  Міжурядового комітету ЮНЕСКО в Аддис-Абебі (2016 рік), матеріалах науково-практичних конференцій (Запоріжжя, Дніпро, Київ, Львів).

У квітні 2018 році кафедрою спільно з відділом культури Мелітопольської міської Ради проведено Міжрегіональний семінар –практикум «Вивчення, популяризація та збереження нематеріальної культурної спадщини регіону. Досвід Мелітопольщини».

У червні 2018 р. в Софії (Республіка Болгарія)  представником кафедри доц. Арабаджи О.С. підписано Меморандум щодо створення міжнародної Мережі університетів для вивчення нематеріальної культурної спадщини. Мережу організовано Регіональним центром з охорони нематеріальної культурної спадщини в південно-східній Європі під егідою ЮНЕСКО. Метою науково-методичної діяльності Мережі є організація спільних наукових проектів та програм, обмін досвідом та інформацією з цього питання. До міжнародної Мережі, окрім Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, увійшли Пловдівський, Софійський, Велико-Тирновський, Ново-Болгарський університети (Республіка Болгарія), Національна академія наук Республіки Болгарія, Інститут етнології (Грузія), Університет Нікосія (Республіка Кіпр), Університет Св. Кирила та Мефодія (Македонія), Університети Боснії і Герцеговини, Університет Загреба, Університет мистецтва (Албанія), Національний музей етнографії (Молдова).

Однією з тем дослідження стало вивчення традицій частування караїмського етносу, представники якого з середини XVIII ст. проживають у Мелітополі. Народні традиції найдовше зберігаються саме в національній кухні. Науковці кафедри  вивчали традиційну кухню караїмів, досліджували автентичні рецепти страв, які сягають ще хазарського періоду. За результатами проведених досліджень підготовлено низку наукових публікацій щодо особливостей культури та традицій частування караїмів.

У жовтні 2018 р. за рішенням Запорізької обласної комісії з формування переліку нематеріальної культурної спадщини до обласного переліку внесено елемент нематеріальної культурної спадщини «Традиція приготування ет аяклак (пиріжка з м’ясом). З досвіду караїмів Мелітополя» з подальшим просуванням до Національного переліку та Міжнародних списків ЮНЕСКО.

У листопаді 2018 р. за наказом Міністерства культури України від 16.11.2018 № 995 під охоронним номером 013 цей елемент увійшов до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. У грудні 2018 р. авторська програма доц. Арабаджи О.С. «Традиція частування караїмів Мелітополя Запорізької області» увійшла в кращі програми Всеукраїнського відкритого конкурсу програм збереження і розвитку елементів нематеріальної культурної спадщини «Жива традиція», доцентом Арабаджи О.С. отримано сертифікат партнера електронного ресурсу «Віртуальний музей елементів НКС України». У 2018 році доцент Арабаджи О.С. отримала від Мелітопольської міської Ради звання Амбасадор Мелітополя за вагомий внесок у формування позитивного   позитивного іміджу міста в Україні та за кордоном та Подяку Запорізької обласної державної адміністрації за вагомий особистий внесок у збереженні культурної спадщини Запорізької області.

16.11.2018 р. у НСК «Олімпійський» (м. Київ) кафедра туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства в особі проф. Донченко Л.М. та підписанта ст. викл. Топалової О. І. виступила ініціатором заключення договору с «Альянсом міст Шовкового шляху» (генеральний секретар У. Бісіу) та Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького  в особі ректора проф. А.М. Солоненка про встановлення партнерських відносин (співробітництва) в освітній та науково-дослідній галузях в рамках молодіжного проекту культурного обміну, який ініційований Альянсом міст Шовкового шляху та реалізується сумісними силами з Пекінською спільнотою співпраці вздовж Одного поясу одного шляху та Чонян інститутом фінансових досліджень Народного університету Китаю. Основна мета Платформи полягає у тому, щоб забезпечити молодь країн та регіонів вздовж Шовкового шляху сценою для демонстрування своїх талантів та потенціалів (зокрема, у таких дисциплінах як промова, музика, малювання піском, фотографія та і-спорт), платформою, де можна буде відчути пульс сьогодення та ділитись мріями, а також мостом для об’єднання суспільств.

13.03.2019 року проф. Бейдиком О.О., ст.викл. Топаловою О.І. прийнято участь у  Міжнародній конференції «Місце України у світі: муніципальний маркетинг та брендингу (м. Київ).

14.03.-16.03.2019 року проф. Бейдиком О.О., доц. Арсененко І.А., доц. Донченко Л.М., ст.викл. Топаловою О.І. прийнято участь у Х Міжнародній виставці сучасних закладів освіти та ІХ Міжнародна виставка освіти за кордоном «World Edu» (м. Київ). Організовано та проведено круглий стіл «Особливості організації адаптивного туризму в Україні» в рамках ХХ Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2019».

Багато уваги на кафедрі приділяється підвищенню кваліфікації викладачів завдяки стажуванню та участі у різноманітних програмах в навчальних закладах і спеціалізованих установах України і зарубіжжя, зокрема Німеччині, Польші, Болгарії. Викладачі кафедри проф. Донченко Л.М., ст. викл. Топалова О.І., ас. Хрущ Ю.М. пройшли підвищення кваліфікації з 20.10.17 р. – 20.01.18р. у м. Ченстохова (Польша) та отримали сертифікат European educational project «The innovative Methods and Technologies of Teaching. The Newest in the European Educational Practice» (Service Industry. Tourism)

12.04-19.04.2019р. викладачами кафедри доц. Арсененко І.А., проф. Донченко Л.М., ст. викл. Топалова О.І. здійснено закордонне відрядження  у складі делегації університету до Сучавського університу імені Штефана чел Маре (Румунія) для підписання угоди про міжнародне співробітництво (напрям географія, туризм) з історико-географічним факультетом. Участь в організації та проведенні круглого столу на тему: «Проблеми удосконалення підготовки  фахівців туристичної галузі і модернізації освітніх систем (програм) в умовах географічно-інформаційного простору».

 

У 2018-2020 рр. викладачі кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства та співробітники науково-дослідної лабораторії Рекреаційної географії та туризму спільно з Виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради Запорізької області та Агенції розвитку Мелітополя приймають активну участь у реалізації Проекту USAID «Економічна підтримка східної України» є ініціативою, що розрахована на п’ять років (2018-2023 рр.), яка реалізується компанією “DAI Giobal” та має на меті покращення економіки Східної України у відповідь на агресію Росії. В галузі туризму компанією планується створити туристичну дестинацію «Приазов’я» з основними вузлами (центрами) – Бердянськ, Генічеськ, Кирилівка, Мелітополь.

 

У березні 2020 році викладачі кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства за ініціативи закордонних партнерів Сучавського університету імені Штефана чел Маре (Румунія) розпочали роботу щодо участі в міжнародній програмі Еразмус+:  академічна мобільність за обміном працівників та студентів ЗВО (2021-2022 рр.) спільно з Тувинським державним університетом, Таджикським (слав’янський) університетом,  Придністровським державним університетом імені Т.Г. Шевченка,    Киргизським національним університетом ім. Ж. Баласагина (КНУ), Білоруським державним університетом (БДУ)