Новини кафедри

На кафедрі біології та фізичної реабілітації для викладачів кафедри проведено методичний семінар на тему:

«Використання технологій дистанційного навчання в освітньому процесі»

У рамках заходу викладачі обговорили інноваційні підходи до дистанційного навчання, обмінялися досвідом використання різних платформ та технологій для організації ефективного освітнього процесу в умовах дистанційного формату. Семінар допоміг підвищити професійну компетентність науково-педагогічного колективу, сприяючи інтеграції нових методів навчання у традиційні дисципліни.

В. о. завідувача кафедри, доцент Писанець Олександр Максимович наголосив на важливості врахування індивідуальних потреб студентів під час дистанційного навчання та забезпечення їм доступу до якісних навчальних матеріалів.

 

НА КАФЕДРІ БІОЛОГІЇ ТА ФІЗИЧНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ВІДБУВСЯ ПЕРЕДЗАХИСТ КВАЛІФІКАЦІЙНИХ РОБІТ

15 листопада на кафедрі  відбувся попередній захист кваліфікаційних робіт за освітнім рівнем магістра (освітні програми: Біологія людини та фізична реабілітація,   Біологія та здоров’я людини. Психологія). Передзахист відбувався в режимі онлайн. Здобувачі виступили з доповідями про стан готовності кваліфікаційних робот і результати їх перевірки на плагіат програмою Strike plagiarism. За результатами передзахисту, а також висновків керівників, всі роботи рекомендовані до публічного захисту перед державною екзаменаційною комісією. Бажаємо здобувачам успіхів на останньому етапі навчання!

       

УЧАСТЬ У ПЕРШІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ З УРАЖЕННЯМ СПИННОГО МОЗКУ

14 листопада здобувачі  спеціальності 091 Біологія та біохімія. ОПП Біологія  людини та фізична реабілітація освітнього ступеня «Магістр» групи 513-п та старший викладач кафедри Ковальчук О.В. взяли онлайн участь в Першій Національній конференції з ураженням спинного мозку. На якій мали змогу поспілкуватися з багатьма закордонними фахівцями фізичної реабілітації з різних нозологій.

 

 

НА КАФЕДРІ БІОЛОГІЇ ЛЮДИНИ ТА ЕКОЛОГІЇ ВІДБУЛАСЯ ЗВІТНА КОНФЕРЕНЦІЯ З ВИРОБНИЧИХ ПРАКТИК

🏛️📚На кафедрі біології людини та екології відбулася звітна конференція за результатами проходження виробничої практики здобувачами 4 курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та здобувачами 1 курсу другого (магістерського) рівня спеціальностей:

✅091. Біологія. Фізична реабілітація

🇺🇦‼️Практика була організована та проведена відповідно до наказу ректора університету та навчального плану і тривала з 01.04.2024р по 10.05.2024р.

🧑🏻‍🎓🚀Під час проходження педагогічної практики студенти мали змогу випробувати себе у ролі асистента реабілітолога та відчули переваги своєї майбутньої професії, визначили власні професійні інтереси, переконались у психологічній готовності до трудової діяльності, на практиці апробували здобуті в університеті теоретичні знання, поліпшили організаторські здібності та вміння.

💫📚На звітній конференції було обговорено важливі питання впровадження сучасних інноваційних технологій в реабілітації

📝🙋🏼‍♀️Студенти звітували про свою роботу під час практики:

🔺дали узагальнений аналіз її результатів,

🔺демонстрували презентації, фото- та відеозвіти,

🔺проаналізували труднощі, над подоланням яких ще треба працювати,

🔺висловили пропозиції щодо покращення практичної підготовки здобувачів освіти.

💙💛Результати звіту засвідчили про готовність студентів до роботи в реабілітаційних відділеннях та центрах

💙💛Загалом, практика пройшла на належному рівні,  здобувачі освіти проявили неабияку старанність, сумлінність та творчий підхід до поставлених завдань, схвально оцінили організацію практики, зміст завдань програми практики, відмітили належну підтримку керівника практики та адміністрації з місць проходження практики.

26 квітня 2024 р. відбулося розширене засідання кафедри біології людини та екології

26 квітня 2024 р. відбулося розширене засідання кафедри біології людини та екології, на якому було проведено публічну презентацію результатів дисертаційного дослідження здобувача А. Сидоренка на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.08 – зоологія «Баклан великий (Phalacrocorax carbo L.) в Азово-Чорноморському регіоні України: сучасний стан, екологічне та господарське значення» (керівник – доц. П. Горлов).
На засіданні були присутні представники Таврійського державного агротехологічного університету ім. Дмитра Моторного, Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Інституту морської біології НАН України, Ботанічного саду ім. академіка О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також співробітники професорсько-викладацького складу нашого університету.
Здобувач А. Сидоренко презентував результати дисертаційного дослідження, відповів на поставлені запитання, після чого виступили експерти, науковий керівник здобувача, а також відбулося обговорення виступу.
Враховуючи актуальність теми дослідження, наукову новизну і практичне значення одержаних результатів, їх впровадження, достатню повноту викладення матеріалів дисертації в опублікованих працях, кафедра біології людини та екології хіміко-біологічного факультету рекомендувала дисертацію Сидоренка Андрія Ігоровича до розгляду у спеціалізованій вченій раді на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.08 – зоологія.

 

Настановча конференція щодо проходження виробничих  практик

Кафедра біології людини та екології прийняла участь у настановчій конференції щодо проходження виробничих практик здобувачами вищої освіти факультету з 01 квітня 2024 , яка відбулась на хіміко-біологічному факультету 29 березня 2024 року.
На конференції були доведені правила безпеки при проходженні виробничих практик, акцентовано увагу на заповнення Google форми про проведення інструктажу. Під час зустрічі заступник декана з виховної роботи та організації практик Ковальчук О.В. проінструктувала здобувачів про  порядок проведення практик, форму звітності; керівниками практик та представниками адміністрації закладів середньої освіти були доведені вимоги по проходженню педагогічних практик та  оформленню звітної документації. Наприкінці були надані відповіді на запитання які виникли під час проведення конференції.

 

Методичний семінар

«Психолого-педагогічна оцінка фізичного розвитку»

28 березня 2024 року в рамках виробничої практики за фахом було проведено методичний семінар «Психолого-педагогічна оцінка фізичного розвитку»для студентів групи М123/3 які навчаються на ОПП 091 Біологія. Фізична реабілітація   стейкхолдером, випускником кафедри,  реабілітологом КУ «Великомихайлівський інклюзивно-ресурсний центр» Райковським Андрієм. 

 

 

Методичний семінар «Сучасні методи нейрореабілітації»

11 березня 2024 року для студентів, які навчаються на ОПП 091 Біологія. Фізична реабілітація  старшим викладачем Ковальчук О.В. було проведено методичний семінар  в рамках навчальної практики з ОК « ФР при захворюваннях опорно-рухової системи»  на тему «Сучасні методи нейрореабілітації».

 

І Міжнародна виставка «Рефлексивно-конструктивні новації забезпечення якості вищої освіти», присвяченій 100-річчю МДПУ імені Богдана Хмельницького.

3 листопада 2023 р. в рамках І Міжнародної виставки «Рефлексивно-конструктивні новації забезпечення якості вищої освіти», присвяченій 100-річчю МДПУ імені Богдана Хмельницького старший викладач кафедри біології людини та екології Оксана Володимирівна Ковальчук на постерній сесії представила тему: «Здоров’язбережувальні освітні технології у професійній підготовці майбутніх освітян». Головна теза постерної доповіді: «В умовах сучасних викликів проблема збереження здоров’я молодого покоління, а саме студентів є пріоритетним напрямком для розвитку кожної держави та збереженню нації. Зміцнення фізичного і психічного здоров’я повинне продовжуватися впродовж всього процесу підготовки до майбутньої професійної діяльності».

Мінна безпека

20 жовтня 2023 року о 14.20 відбувся захід – методичний семінар “Мінна безпека”, організований кафедрою психології та кафедрою біології людини та екології Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького за участю інструктора-фахівця. В заході прийняли участь не тільки науково-педагогічні працівники та здобувачі вищої освіти нашого університету, а й учні та вчителі загальноосвітніх навчальних закладів.

Учасники семінару були ознайомлені з видами вибухонебезпечних предметів (ВНП), правилами поводження з ними, алгоритмом дій у випадку виявлення ВНП, методичними рекомендаціями та матеріалами щодо уроків з мінної безпеки для учнів різних класів, онлайн-курсами з підвищення кваліфікації з даної тематики.

Майстер-клас

6 жовтня 2023 року в рамках І Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасна вища освіта: досягнення, виклики та перспективи в умовах невизначеності”, яка була присвячена 100-річчю нашого університету, викладачі кафедри біології людини та екології хіміко-біологічного факультету к.б.н., доцент Горлов Петро Іванович та викладач-стажист Сидоренко Андрій Ігорович у якості тренерів провели майстер-клас “Сучасні еколого-біологічні проблеми та завдання прикладної біології при впровадженні мережі ВЕС”.

На заході були присутні колеги з Болгарії, Ізраїлю, Франції та України.

Всеукраїнська науково-практична конференція

28-29 вересня 2023 року на хіміко-біологічному факультеті за активної участі викладачів кафедри пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми охорони біорізноманіття та наукових досліджень в умовах воєнного та післявоєнного часу», присвячена 100-річчю Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Співорганізаторами заходу стали Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія, Природний заповідник “Дніпровсько-Орільський” та Криворізький ботанічний сад Національної академії наук України.

Ця подія об’єднала понад 50 фахівців-однодумців, що спеціалізуються на дослідженнях у галузі загальної біології, екології, природоохоронної діяльності, біорізноманіття, садово-паркового господарства, ландшафтного дизайну та гарденотерапії. У заході прийняли участь науковці з Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, Хортицької національної академії, Криворізького ботанічного саду НАН України, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, Національного заповідника “Хортиця”, Українського степового природного заповіднику НАН України,  Природного заповіднику “Дніпровсько-Орільський” та інших установ. Учасники мали змогу поспілкуватися в рамках 5 секцій:

1. Загальна біологія та біорізноманіття;

2. Екологія, заповідна справа та охорона довкілля;

3. Природнича освіта;

4. Психологія та здоров’я людини;

5. Садово-паркове господарство, гарденотерапія та ландшафтний дизайн.

Вітальне слово декана хіміко-біологічного факультету Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, кандидата біологічних наук, доцента Подорожного Сергія Миколайовича та проректора з наукової роботи та інноваційної діяльності Хортицької національної академії доктора соціологічних наук, професора Гордієнко Наталії Миколаївни

Робота в наукових секціях конференції

захід «Діяльність ННЦ “Біорізноманіття” в умовах сучасних викликів»

18 травня 2023 року на хіміко-біологічному факультеті Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького у форматі zoom-конференції відбувся науково-просвітницький захід «Діяльність ННЦ “Біорізноманіття” в умовах сучасних викликів», присвячений до Дня науки та 100-річчя Університету.

Доповідали:

– викладач-стажист кафедри біології людини та екології Сидоренко Андрій Ігорович: історія науково-навчального центру «Біорізноманіття», напрямки роботи, проходження стажування співробітників центру в національних та закордонних установах, міжнародна діяльність, досягнення в повоєнний та перспективи роботи в післявоєнний час;

– к.б.н., доцент кафедри біології людини та екології Горлов Петро Іванович: особливості роботи ННЦ «Біорізноманіття» в умовах російської агресії, перспективні напрямки міжнародного співробітництва з компаніями-партнерами в країнах ЄС, особливості польових досліджень біорізноманіття на природних та антропогенно-трансформованих моніторингових полігонах.

У заході прийняли участь науково-педагогічні працівники та здобувачі вищої освіти всіх рівнів факультету, а також всі зацікавлені особи.

На кафедрі біології людини та екології відбувся черговий плановий кафедральний методичний семінар

 

На кафедрі біології людини та екології у п’ятницю, 02 грудня 2022 року відбувся черговий плановий кафедральний методичний семінар на тему «Результати наукових досліджень екологічного стану вітрових станцій півдня України: компонента «Кажани». Доповідач – доцент кафедри біології людини та екології, кандидат біологічних наук Горлов П.І.

 

Семінар стосувався методики досліджень екологічного стану вітрових електростанцій Півдня України за біотичним компонентом «кажани». До семінару, який проходив у дистанційному режимі, його автором була підготовлена презентація щодо методичних особливостей визначення стану довкілля навколо вітрових електростанцій за моніторингом рукокрилих. Саме така методика була застосована до визначення екологічного стану більшості вітрових електростанцій Півдня України. Упродовж семінару були вказані методичні особливості польових спостережень за кажанами та застосування для цього різноманітних приладів. Це європейська методика, яка використовується усіма вченими Європейського континенту.

 

Організував та провів захід Горлов Петро Іванович – доцент кафедри біології людини та екології, кандидат біологічних наук. На семінарі були присутні більшість науково-педагогічного та допоміжного персоналу кафедри, які взяли активну участь у обговоренні та мали можливість задати питання.



Європейський досвід інтегруємо в освітній процес

 

12 жовтня 2022 р. кафедра біології людини та екології організувала та провела ZOOM конференцію в рамках знайомства з передовим досвідом європейських наукових центрів.

 

Учасниками заходу стали не лише викладацький склад кафедри, а й студенти університету. Цього разу було презентовано роботу Європейської лабораторії молекулярної біології в Гейдельберзі, Німеччина (EMBL – European Molecular Biology Laboratory; https://www.embl.org/sites/heidelberg/).

 

Доповідь за результатами наукових досліджень на тему «Applying computational methods to highly multiplexed immunohistochemistry data to profile the microenvironment in B-cell lymphoma» зробила науковий співробітник-стажер цієї лабораторії Anastasiia Horlova, яка входить до складу наукового центру Huber Group – Quantitative Biology and Statistics (https://www.embl.org/groups/huber/). Були показані методики та результати досліджень злоякісних пухлин людини на клітинному та молекулярно-генетичному рівнях.

 

Одним з результатів проведеного заходу стало усвідомлення можливості використання деяких даних та певних методик під час викладання та вивчення таких освітніх компонентів, як «Генетика людини», «Біотехнологія з основами генетичної інженерії», «Екологія людини». Захід зініційований, організований та промодерований доцентом кафедри, кандидатом біологічних наук П.І. Горловим.

 

Здобувачі та викладачі мали можливість задати питання доповідачці і почули на них фахові відповіді.

 



Оновлення кафедри.

 

Наприкінці вересня у зв’язку з реорганізацією дві кафедри біологічного циклу – «анатомії і фізіології людини та тварин» та «екології, загальної біології та раціонального природокористування» були об’єднані в одну кафедру – «біології людини та екології». Відповідно, був суттєво оновлений кадровий склад науково-педагогічного і допоміжного персоналу.

 

До складу науково-педагогічного персоналу кафедри крім досвідчених викладачів (проф. В.П. Воровка, доц. Горна О.І., ст. викл. Прокоф’єва О.А.) та молодих вчених (доц. Йоркіна Н.В.) увійшли досвідчені екологи-практики та фізіологи-практики. Серед екологів варто назвати Горлова Петра Івановича – кандидата біологічних наук, доцента, досвідченого вченого-зоолога та еколога, який брав участь (в тому числі у якості керівника) у розробці багатьох міжнародних та державних проектів у галузі орнітології, біорізноманіття та енергозбереження. З фізіологів – досвідченого фахівця у галузі фізіології спорту, старшого викладача Ковальчук О.В. Варто зазначити, що кафедра поповнилася і молодими викладачами. Таким є викладач-стажист Сидоренко А.І, який тільки починає свою викладацьку діяльність, але який зробив вже немалий внесок у розвиток науки – закінчив аспірантуру і підготував до захисту дисертацію, опублікував близько 30 наукових статей у різноманітних виданнях. Слід звернути увагу на те, що Сидоренко А.І., будучи ще учнем, переміг у дуже відомій телепередачі для ерудитів «Самий умний». Тому кафедра має хороші перспективи для свого розвитку – як наукового, так і інтелектуального. Допомагає в організації та здійсненні освітнього процесу на кафедрі старший лаборант Вікторія Анатоліївна Бессараб.

 

Тому бажаю кафедрі подальшого розвитку незважаючи на різноманітні перепони, викладачам – йти тільки вперед і надавати високоякісну освіту здобувачам нашого університету, а здобувачам – отримувати нові знання і здобувати фах для подальшого розвитку екологічної та біологічної сфери наукової та освітньої діяльності в Мелітополі та в цілому в Україні.

 

Завідувач кафедри Володимир Воровка.